niedziela, 30 września 2012

Troszke o edukacji ;)


Cześć 

Dzisiaj opowiem Wam, jak wygląda cały system edukacji w Wielkiej Brytanii z perspektywy ucznia, który przyjechał z dalekiego kraju J

Pierwszy przedmiot, który poddam rozważaniu, to „Government and Politics”.
Przedmiot ten jest bardzo podobny do polskiego „Wiedzy o Społeczeństwie”. W programie nauczania zawarte są min: struktura i działanie rządu brytyjskiego, demokracja, brytyjska konstytucja. Lekcje są naprawdę ciekawe. Prowadzi je 3 razy w tygodniu Mr Higgins, oraz raz w tygodniu Mrs Kern. Mr Higgins jest jednym z najlepszych nauczycieli w tej szkole. Naprawdę nie ma nic lepszego niż lekcja z nim. Najwięcej jest dyskusji na tematy polityczne, analizowanie i notatki.  Eseje co tydzień, lub rzadziej.

Drugim przedmiotem jest ‘Business Studies’. W programie zawarte są podstawy biznesu i ekonomii. Lekcje prowadzi 3 razy w tygodniu mr Levey 3 razy w tygodniu – bardzo wyrozumiały i sympatyczny człowiek mimo swojej restrykcji, oraz mrs Levett raz w tygodniu, też bardzo fajna osoba. Lekcje to głównie notatki i dyskusje o biznesie. Eseje rzadziej niż co tydzień.

Trzeci przedmiot to „Historia”. Część nowożytna, o prawach czarnych w Ameryce prowadzona przez Dr Shaw, a część o Tudorach prowadzona przez Miss Garside; obie po 2 lekcje w tygodniu. Lekcje to głównie notatki i analiza źródła. Muszę przyznać, że Dr Shaw ma świetne poczucie humoru. Eseje około 2 na tydzień.

Ostatni przedmiot to „Religious Studies” . Lekcje skupiają się na filozofii, etyce, poznawaniu wartości człowieka. Całkowicie inna religia niż w Polsce. Prowadzą je mr Bray 2 razy i Miss Key 2 razy w tygodniu. Jest to chyba najciekawszy ze wszystkich przedmiotów. Analizowanie Sokratesa, Platona, Kanta i Benthama to jest coś, o czym zawsze marzyłem :) Eseje raz na tydzień, czasem częściej.


Jeżeli mam być szczery to brytyjski system edukacji jest o niebo lepszy niż w Polsce. Po pierwsze są tu zainwestowane ogromne pieniądze. Każda klasa zaopatrzona jest w rzutnik z tablicą, i tablicę - nie taką jak w Polsce, kredową, tylko do pisania flamastrem. Liczba osób na lekcji wynosi około 10, góra 15. Każdy nauczyciel posiada własny laptop. Mamy dużo materiałów pomocniczych. Na każdej lekcji nauczyciel ma przygotowaną prezentację multimedialną, która pomaga w nauczaniu. Jest sporo zadań domowych, które nie są oceniane w strasznie rygorystyczny sposób, ale są i mają wpływ na ocenę nauczyciela, która jest tak jakby przypuszczeniem tego, co otrzymamy na egzaminie.



Na dzisiaj tyle :)



Jutro rozpoczyna się głosowanie - liczę na wasze głosy :) 



Trzymajcie się :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz