poniedziałek, 7 lipca 2014

Personal Statement

Cześć ;)

Dzisiaj coś lekko "na luzaczku" bo przez ostatni tydzień kompletnie nie miałem czasu, żeby napisać notkę. Więc dzisiaj wstawię swój Personal Statement z zeszłego roku, gdzie może on posłużyć Wam jako przykład jak, mniej więcej, powinien ten dokument wyglądać. Oczywiste jest, że każdy ma inny charakter i każdy ma inne zalety, zainteresowania etc. Więc nie traktujcie tego jak coś co jest "złotym przykładem" bo nie jest. Po prostu macie ciekawy (mam nadzieję) przykład jak się w tym zorientować, co mniej więcej zamieścić i jakiej struktury użyć. Oczywiste jest, że każdy kierunek ma inne wymagania, ale tak, mniej więcej, wygląda Personal Statement wysyłany do szkół prawniczych. Podzieliłem go na kilka części. Na początku opowiadam dlaczego chcę być prawnikiem, potem opisałem co mi dały przedmioty, których się uczyłem, następnie pozycje i działalność charytatywna i zakończyłem na swojej miłości do muzyki organowej. Wymaganie jest jedno: 4000 znaków ze spacjami - więcej UCAS nie może przyjąć. A uwierzcie mi, opisanie siebie w, mniej więcej, 700 słowach nie należy do łatwych zadań.

Mam nadzieję, że w jakiś sposób Wam on pomoże, a jeżeli macie jakieś pytania, proszę, nie wahajcie się pytać, bo teraz mam TROSZECZKĘ więcej czasu żeby odpisać nie po 2 miesiącach, ale po 2 dniach, bo zbliża się czas, gdy wszyscy aplikanci do brytyjskich uczelni będą się zmagać z tym dokumentem.

Jeszcze jedna rzecz dzisiaj. Zamieszczam troszeczkę fotek z nowego pokoju. Znajduje się on w innym skrzydle szkoły i jest zaopatrzony w spory salonik, malutką "garderobę" piwniczkę i UWAGA łazienkę (!) - w końcu swoja łazienka.... ;)


 
"Salonik"
 

Prysznic z umywalką i lustrem (mała selfie....)
 

 
łóżko (na co dzień bez balastu)
 

 
"Wejście do tylnego wyjścia"
 
 
Mała piwniczka
 
 
Salonik z innej perspektywy
 
 
Garderoba (rodem z Hogwartu :) )
 
 
Pozostała część łazienki



No i tak jak obiecałem - Personal Statement.

My origins in many ways betray why Law needs to be my chosen profession. Jadachy, a small village in eastern Poland teaches you very quickly about the need for justice, equality and the Rule of Law. My family and country having experienced the worst excesses of communist and fascist rule. It led me to later read Solzhenitsyn and his struggle for dignity and freedom against tyranny. He talks about, ‘The battleline between good and evil runs through the heart of every man’ and made me look at Law as the only arbiter and defender of the rights of the individual in the face of those who abuse power. I became President of the School Council and led a campaign against bullying so that students would recognise, consent to and abide by rules designed to protect all.  I saw convincing arguments for social justice as a result of having read the work of Rawls and this led me to analyse influential legal cases concerning individual rights such as Boumediene vs Bush. Working in Law has become my driving force and to this end I experienced the realities of case law by working in a law court in Poland. I read the case files in order to further understand how the process of making and applying the law works in practice. The most important illustration of how important the study of law is to me was the decision to study in the United Kingdom. I obtained a full scholarship for my A-level courses and have met every academic, cultural and social challenge I have faced. Law is a very clear choice for my study at university, this goal shaped by my upbringing in a small village in Poland.
My passion for law has led me to read What about law? which provided me with an overview of how the British legal system operates. It made me want to look a little deeper into theories of government and the rights of citizens as they developed out of The Enlightenment. I was introduced to Montesquieu, de Tocqueville and Rousseau and their arguments over rights, justice and the role of the state. This confirmed the fact that Law is what I want to devote my life to. It also made me realise that I do possess the precision required to construct and deconstruct arguments. History has shown me the importance of independent research and critical thinking, stimulated my Extended Project on the reasons for the Great War between Poland and the Teutonic Order in the fifteenth century. Religious Studies has opened my mind to difficult philosophical and ethical questions, similar to those faced by lawyers. Natural Law and the concept of universal human rights intrigued me; this led me to read John Finnis’ Natural Law and Natural Rights with great interest. Politics has given me an opportunity to recognise the importance of reasoned argument, inspiring me to join the debating club and I have debated effectively on ‘no’ to a ‘A just war’, ‘yes’ to capital punishment and ‘yes’ to Euthanasia.
I am currently a leader of the charity association at my school, knowing that my work may enhance the lives of others. I am also the Theology Prefect and the Deputy Head of the Boarding House; these two positions require self-discipline and a readiness to help other people resolve their problems, all of which are essential attributes when applying Law in practice.
Music is a very important part of my life. I have been playing the church organ for 4 years and I have been an organist playing voluntarily in a local church in Poland for two years. I especially enjoy playing Bach’s music, because it has always has a structure and rigour; it helps to improve my concentration and requires a tremendous amount of hard work and self-discipline.
It has been clear to me for a very long time that I want to work within the legal profession. I understand that studying Law offers an opportunity to help people, the people who need it to improve their lives.  Dostoevsky within Crime and Punishment states it exactly for me, “Whom should you protect if not us orphans?".
 
Mam nadzieję, że w jakiś sposób Wam to pomoże, a jeżeli nie, to przynajmniej będziecie mieć przykład tego, jak wygląda aplikowanie na studia za  kanałem La Manche. Obecnie kończę następną notkę, więc pojawi się ona na pewno w tym tygodniu.
 
Trzymajcie się
 
 
 Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone i prawnie chronione. Kopiowanie materiałów w części lub w całości możliwy tylko za zgodą autora. Cytowanie oraz wykorzystywanie fragmentów dozwolone tylko za podaniem źródła. Copyright by Wojciech Zych

 

2 komentarze:

  1. WOW.

    Właśnie pochłonęłam Twojego bloga od samego początku i aż cisnęło mi sie na usta "Ty szczęściarzu!" - ale wiem że byłoby to w stosunku do Ciebie co najmniej obraźliwe. Na wszystko zasłużyłeś ciężką pracą i absolutnie Cię za to podziwiam.

    Sama mam jeszcze sporo czasu do ubiegania się o stypendium (ze 2 lata), ale już poważnie o tym myślę i wykorzystam ten czas najlepiej jak potrafię na przygotowanie się - spokojnie podszlifuję angielski i rozwinę zainteresowania (ocen chyba nie muszę mając już teraz średnią 5,23). NIEWAŻNE. Przepraszam za męczenie osobistymi sprawami :)

    Przechodząc do sedna, dwa pytania:
    1) Z jakich przedmiotów wybierałeś te na które będziesz uczęszczać?
    2) Jak wygląda sprawa uniformów? Obowiązkowe/nie?
    3) Zajęcia dodatkowe: sama gram na skrzypcach (pozdrawiam kolegę muzyka :D) i bardzo zastanawia mnie możliwość związanych z nimi zajęć. Istnieje może orkiestra? Jeśli nie, pomieszczenie gdzie można w spokoju ćwiczyć (obawiam się trochę reakcji współlokatorki na moje ewentualne [żebym tylko się dostała!] "skrzypienie")?
    4) Wracając do zajęć dodatkowych, jak szeroka jest oferta? Są zarówno naukowe jak i sportowe? Jestem trochę niespokojnym duchem więc potrzebuję zawsze wypełnić każdą wolną sekundę życia xD

    Cóż, przepraszam za ilość pytań, jeszcze raz gratuluję Ci w pełni zasłużonych sukcesów i dziękuję za prowadzenie tego niesamowicie przydatnego bloga :)

    Pozdrawiam,
    Marta

    OdpowiedzUsuń
  2. WOW.

    Właśnie pochłonęłam Twojego bloga od samego początku i aż cisnęło mi sie na usta "Ty szczęściarzu!" - ale wiem że byłoby to w stosunku do Ciebie co najmniej obraźliwe. Na wszystko zasłużyłeś ciężką pracą i absolutnie Cię za to podziwiam.

    Sama mam jeszcze sporo czasu do ubiegania się o stypendium (ze 2 lata), ale już poważnie o tym myślę i wykorzystam ten czas najlepiej jak potrafię na przygotowanie się - spokojnie podszlifuję angielski i rozwinę zainteresowania (ocen chyba nie muszę mając już teraz średnią 5,23). NIEWAŻNE. Przepraszam za męczenie osobistymi sprawami :)

    Przechodząc do sedna, kilka pytań:
    1) Z jakich przedmiotów wybierałeś te na które będziesz uczęszczać?
    2) Jak wygląda sprawa uniformów? Obowiązkowe/nie?
    3) Zajęcia dodatkowe: sama gram na skrzypcach (pozdrawiam kolegę muzyka :D) i bardzo zastanawia mnie możliwość związanych z nimi zajęć. Istnieje może orkiestra? Jeśli nie - pomieszczenie w którym można spokojnie ćwiczyć? (obawiam się o reakcję współlokatorki na moje ewentualne [żebym tylko się dostała!] "skrzypienie" :P)
    4) Wracając do zajęć dodatkowych, jak prezentuje się oferta? Są zarówno naukowe, sportowe jak i artystyczne? Jestem niespokojnym duchem i nie przeżyję bez wypełnienia każdej wolnej sekundy jakąś pracą.

    Cóż, przepraszam za ilość pytań, gratuluję Ci w pełni zasłużonych sukcesów i życzę jak najwięcej kolejnych. Dziękuję również za prowadzenie tego niesamowicie pomocnego bloga :)

    Pozdrawiam,
    Marta

    OdpowiedzUsuń